15 września 2023

Pomniejszanie piersi u mężczyzn. Na czym polega?

Ginekomastia to problem, który występuje o ok. 40% mężczyzn niezależnie od ich wieku i związany jest on z powiększonymi piersiami. Objawia się szczególnie podczas okresu dojrzewania. Przypadłość wynika z przerostu gruczołu piersiowego a ten z kolei jest spowodowany problemami hormonalnymi. Na ratunek przychodzi wtedy medycyna. Podczas interwencji chirurgicznej dokonuje się zmniejszenia piersi przy jednoczesnym ich modelowaniu. Wszystko po to, aby pacjent mógł swobodnie czuć się we własnym ciele. Nie zawsze taki defekt jest spowodowany zaniedbaniem czy nadwagą.

 

Dokładniej tłumacząc problem „męskich piersi” trzeba powiedzieć, że powstający w jej wyniku przerost gruczołu piersiowego to lipomastia, czyli przyrost tkanki tłuszczowej w okolicach piersi szczególnie po znaczącej utracie wagi. Te dwie przypadłości są właśnie przyczyną znaczącego powiększenia piersi. Jednak trzeba zaznaczyć, że nie przynoszą one żadnych poważnych powikłań zdrowotnych. Przy procesie leczenia bierze się pod uwagę jedynie aspekty psychologiczne, które dotykają mężczyzn z tą przypadłością. Wiążą się z tym brak samoakceptacji, kompleksy i w ostateczności depresja.

 

Na ratunek przychodzi medycyna estetyczna. Zmienia się również postawa lekarzy w stosunku do tej dolegliwości, którzy nie lekceważą problemu i starają się diagnozować, a potem leczyć. Dobrym kierunkiem jest więc wizyta u endokrynologa oraz zbadanie poziomu hormonów we krwi. W przypadku zaburzonej produkcji testosteronu wystarczą pacjentom jedynie farmaceutyki, zastrzyki czy maści z hormonem. Zabieg chirurgiczny to ostateczność, gdy inne metody nie działają. Ważne: Jeśli Twoja choroba nie łączy się z innymi dolegliwościami, nie otrzymasz refundacji z NFZ.

 

Aby jednak wybrać odpowiedni rodzaj operacji, lekarz wpierw musi wykonać badanie USG i ocenić stosunek objętości gruczołu do tkanki tłuszczowej. Potem następuje szereg badań podstawowych: badanie krwi i moczu oraz EKG. Wskazane jest dwa tygodnie przed zabiegiem zaprzestanie palenia papierosów i wysiłku fizycznego, ale też przyjmowania sterydów.

 

Przeciwskazania do wykonania zabiegu u mężczyzn:

  • otyłość
  • nadużywanie alkoholu
  • skazy naczyniowe
  • zaburzenia krzepliwości krwi
  • infekcje skóry
  • nieleczona cukrzyca
  • nieleczone nadciśnienie.

 

Sposób wykonania zabiegu zależy od schorzenia, więc jeśli mamy do czynienia z lipomastią, wystarczy wykonać zabieg liposukcji, czyli odsysania tłuszczu. Stosuje się w tym przypadku znieczulenie miejscowe i wykorzystuje ultradźwięki, aby rozbić, a następnie odessać tkankę tłuszczową. Trzeba zrobić 3 mm nacięcie.

 

Jednak gdy gruczoł jest przerośnięty, należy jego nadmiar wyciąć poprzez wykonanie nacięcia w okolicy otoczki brodawki. Co najważniejsze, po takiej operacji nie ma śladu, ponieważ blizny znikają po pół roku. Jednak, jeśli zachodzi konieczność i trzeba wyciąć nadmiar skóry, wykonuje się to w dolnej partii i pozostaje cienka blizna. W przypadku obu schorzenie łączy się ze sobą obie metody. Pacjenta poddaje się więc pełnemu znieczuleniu.

 

Po zabiegu pacjent pozostaje w szpitalu przez 1 do 2 dni. Musi też nosić specjalny gorset uciskowy przez 3 doby, a opatrunek należy zmieniać przez 2 tygodnie. Po zdjęciu opatrunku gorset musi być zakładany na około 4 tygodnie. Blizny pooperacyjne trzeba masować i wcierać w nie maść. Efekty po takiej interwencji utrzymują się stale, więc nie ma konieczności powtarzania zabiegu. Jedyne, czego można się obawiać, to przejściowy brak czucia w brodawce.

 

Najczęstsze przyczyny ginekomastii:

  • nierównowaga hormonalna
  • obciążenia genetyczne
  • stosowanie sterydów anabolicznych
  • nadużycie alkoholu i marihuany

 

Koszt zabiegu: 10000-11000 zł

 

 

Opieka nad stroną: Proper Media

ul. Powstańców 34

40-954 Katowice 

tel: 32 256 36 33

tel: 602 33 50 60

Rejestracja wizyt możliwa jest od poniedziałku do piątku, w godz. 13:00-18:00.