Ginekomastia

Ginekomastia (Katowice, Śląsk) cena: 6200-6500 zł

Cena konsultacji: 150 PLN

Ginekomastia to choroba objawiająca się przerostem męskich gruczołów piersiowych, przez co piersi mężczyzny przypominają budową i wielkością piersi kobiece. Taka reakcja organizmu powoduje nie tylko dolegliwości fizyczne w postaci bólu i stwardnienia, ale też dyskomfort psychiczny. Walkę z chorobą można podjąć na dwa sposoby: poprzez leczenie konserwatywne, bądź poprzez leczenie operatywne.

Kiedy należy zdecydować się na operację?

Wśród wskazań do operacji wymienić należy:
– sytuację, gdy pacjent nie zgadza się na hormonalne leczenie konserwatywne;
– ginekomastię trwająca latami;
– opinię endokrynologa wykluczającą terapię konserwatywną.

Metody leczenia chirurgicznego ginekomastii

Chirurgiczne leczenie ginekomastii wykorzystuje wiele metod cięć periareolarnych. Dobór metody uzależniony jest od rodzaju ginekomastii.

Rodzaj I. obejmujący niewielkie powiększenie tarczycy. W tym przypadku chirurg prowadzi niewielkie cięcie wokół brodawek piersiowych, dzięki czemu po operacji pozostaje właściwie niewidoczna blizna. Liposukcja tumescent redukuje warstwę tłuszczową połączoną z mestektomią. Metoda ta stosowana jest także w przypadku operacji transseksualistów z kobiety na mężczyznę

Rodzaj II. obejmujący średnie powiększenie bez nadmiaru skóry. Podczas leczenia tego rodzaju ginekomastii chirurg ma dwie możliwości. Pierwszą z nich jest wykonanie cięcia w kształcie półksiężyca w dolnej części klatki piersiowej i przeciągnięcie go w stronę kości piersiowej lub ramion. Drugą metodą jest sunięcie tkanki (objętej cięciem) w górnej części klatki piersiowej.

Rodzaj III. obejmujący średnie powiększenie z nadmiarem skóry. Ten rodzaj leczy się identycznymi metodami, co rodzaj II.

Rodzaj IV. czyli duża ginekomastia przypominająca żeńskie piersi, wyraźny nadmiar skóry. W tym przypadku chirurg ma do wyboru dwie metody cięcia. Pierwsza z nich to metoda według Lattermana. Stosując ją, korzysta z przeniesienia kompleksu brodawkowego na stopce. Druga metoda opracowana została przez Davidsona i koncentruje się na wycięciu okręgu wokół okolicy brodawki i usunięciu nadmiaru tkanki. Blizna powstała po takim nacięciu jest bardzo delikatna.

Znieczulenie

Operacyjne leczenie ginekomastii odbywa się w znieczuleniu ogólnym, a w rzadkich przypadkach w znieczuleniu miejscowym.

Rekonwalescencja

Po operacji pacjent pozostaje najczęściej na jeden dzień pod obserwacją lekarzy. Jeśli do rany założone zostały dreny, wówczas są one zdejmowane po upływie kilku dni. Przez tydzień po operacji pacjent nosi także opaskę uciskową na klatce piersiowej. Całkowity czas gojenia oscyluje w granicach dwóch tygodni.

Powikłania

Do najczęstszych powikłań pooperacyjnych należą siniaki oraz obrzęki, którym ma zapobiegać stosowana opaska uciskowa. Poza tym wystąpić mogą infekcje i krwawienia oraz twardnienie i narastanie blizny. Najpoważniejszym powikłaniem jest obumarcie brodawki.

Decydując się na operację ginekomastii właśnie u nas, zyskują Państwo gwarancję nie tylko najwyższych standardów leczenia, ale też komfortu psychicznego i fizycznego, troskliwą opiekę, prywatność i dyskrecję.