17 września 2023

Operacje piersi – co warto o nich wiedzieć?

Piersi to dla wielu kobiet atrybut ich kobiecości – niektóre dałyby wiele, aby mieć piękne, duże i idealne. Dlatego więc operacja powiększenia piersi jest tym zabiegiem, który wykonuje się najczęściej. Przy użyciu skalpela bowiem można zniwelować wiele mankamentów dręczących panie przez wiele lat. Jednak zanim podejmiesz decyzję o interwencji chirurgicznej, w pierwszej kolejności rozważ zalety i wady zabiegu. Ważne jest, abyś wpierw porozmawiała o tym ze specjalistą oraz opowiedziała mu o swoich oczekiwaniach. Wtedy lekarz zdecyduje, czy jest w stanie je spełnić i jakiej metody użyje.

 

Podejmuj decyzję świadomie

 

Decydując się na zabieg, musisz wiedzieć, że nie zawsze finalny efekt będzie w stu procentach spełniał Twoje oczekiwania. Nie możesz więc być tym faktem rozczarowana i oczekiwać cudów – czasem to bywa niemożliwe. Inną przeszkodą są fundusze – zastanów się, czy aby na pewno chcesz oszczędności swojego życia przeznaczyć na tak drogi zabieg. Może lepiej wyjechać na luksusowe wakacje z rodziną…

 

Drugą ważną kwestią są pooperacyjne konsekwencje – konieczność noszenia specjalnego stanika uciskowego, rehabilitacja, ból po interwencji chirurgicznej (w końcu to poważna operacja) oraz blizny. Musisz wiedzieć, co jest dla Ciebie ważniejsze – wygląd czy brak dyskomfortu oraz czy jesteś w stanie znieść te wszystkie dolegliwości będące następstwem użycia skalpela.

 

Koniecznie pamiętaj, że powikłania pooperacyjne zdarzają się najlepszym specjalistą, więc trzeba się z nimi liczyć, gdyż będziesz pod narkozą.

 

Kto nie może podjąć się zabiegowi?

 

Zabieg powiększania piersi niesie za sobą ogromne ryzyko, więc zanim lekarz zakwalifikuje Cię do operacji z pewnością będzie chciał się dowiedzieć, czy przypadkiem nie chorujesz na jakieś choroby przewlekłe, nie masz torbieli czy innych zmian w piersi. Te dolegliwości wykluczają bowiem pacjentkę z zabiegu.

Dodatkowo, lekarz zleci Ci do wykonania serię koniecznych badań i dopiero ich wynik przesądzi o możliwości wykonania operacji. Zazwyczaj robi się: morfologię krwi, RTG klatki piersiowej, EKG (po 40. roku życia), ocenę krzepliwości krwi, USG i mammografię piersi oraz szczepienie przeciwko żółtaczce typu B.

 

Którego chirurga plastycznego wybrać?

 

Zanim umówisz się na wizytę w gabinecie, warto zasięgnąć języka lub poczytać o danym lekarzu w sieci i sprawdzić opinię. Sprawdź, czy wybrany specjalista posiada wymagane certyfikaty, ukończoną specjalizację i czy należy Polskiego Towarzystwa Chirurgów Plastyków.

 

Podczas konsultacji powinien też wyjaśnić cały przebieg zabiegu, poinformować o ewentualnych zagrożeniach, odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania dotyczące metody, efektów, działań pooperacyjnych oraz Twoim bezpieczeństwie. Koniecznie musicie też porozmawiać o Twojej motywacji dotyczącej chęci wykonania zabiegu powiększenia piersi.

 

Po takiej wizycie przemyśl jeszcze raz całą sytuację, zastanów się, czy lekarz odpowiada Twoim oczekiwaniom i podejmij decyzję, czy z nim zostać czy szukać następnego. Musisz być przekonana o swoim bezpieczeństwie oraz o uważności lekarza na Twój problem. Zwróć też uwagę na cennik usług i czy rekomendowane metody faktycznie są skuteczne i nowoczesne.

 

Zmiany osiągane przy pomocy zabiegu piersi  

 

Operacji można poddać każdą cześć piersi. Najbardziej popularne są jednak te zabiegi, które najbardziej pomagają w zwalczeniu niedoskonałości, które tak przeszkadzają kobietom.

 

  • Powiększenie piersi

 

Zabieg polega na wszczepieniu pod tkankę gruczołu piersiowego lub mięsień piersiowy implantu odpowiedniej wielkości. Wszystko trwa godzinę i odbywa się pod znieczuleniem ogólnym. Po zabiegu przez ok. 6 tygodni należy nosić specjalny stanik, a piersi mogą być obrzęknięte. Słabiej też reagują na dotyk. Hospitalizacja trwa jedynie dobę. Uwaga: może wystąpić reakcja alergiczna na ciało obce. Szwy zdejmuje się po ok. 2 tygodniach lub zakłada wchłanialne. Do pełni sprawności dochodzi się po 2-3 miesiącach. Koszt zabiegu to 17500 zł.

 

  • Zmniejszenie piersi

 

Zabieg w znieczuleniu ogólnym trwający od 3,5 do 4 godzin, podczas którego pacjentce usuwa się fragment tkanki gruczołu piersiowego oraz skóry. To bardzo trudne przedsięwzięcie. Wygojenie blizn trwa 2 tygodnie, ale po tej operacji nie możesz już karmić piersią. Zaleca się zastosowanie tego zabiegu u pań z problemem psychicznym wynikającym z nadmiernie dużego biustu lub przy bolach kręgosłupa spowodowanych tym samym. Piersi zmniejsza się zazwyczaj o kilka numerów. Obfite piersi stanowią podczas zabiegu problem, ponieważ trudno jest umiejscowić prawidłowo brodawkę. Przy braku doświadczenia w tej dziedzinie medycyny może dojść do martwicy tkanek. Najpierw zatem lekarz wycina brodawkę wraz z otoczką i przyczepia ją we właściwe miejsce dopiero po resekcji piersi. Koszt zabiegu wynosi 18000-20000 zł.

 

  • Podniesienie piersi

 

Zabieg, podczas którego zostanie usunięty nadmiar tkanki skórnej. Pierś jest podnoszona i prawidłowo ukształtowana. Stosuje się zazwyczaj znieczulenie ogólne, a szwy z miejsca operacji usuwa się po 2 tygodniach. Co najważniejsze dla wielu kobiet, to fakt, że blizny są prawie niewidoczne, więc możesz spokojnie wybrać się na plażę w ładnym stroju kąpielowym. Rzadko też jest ryzyko powikłań. Operacja kosztuje 13000 zł.

 

Jeśli planujesz urodzić dziecko i karmić, to musisz wiedzieć, że implanty nie powinny powodować żadnych problemów w tej czynności. Nie obawiaj się również o powstanie w wyniku posiadania w piersi ciała obcego o nowotwory czy choroby autoimmunologiczne. Jednak pamiętaj, że po zakończeniu karmienia należy wymienić implanty i wykonać zabieg podnoszący oraz ujędrniający piersi. Inaczej się ma sprawa przy zmniejszeniu piersi – tutaj karmienie niemowlaka już jest niemożliwe.  

 

Opieka nad stroną: Proper Media

ul. Powstańców 34

40-954 Katowice 

tel: 32 256 36 33

tel: 602 33 50 60

Rejestracja wizyt możliwa jest od poniedziałku do piątku, w godz. 13:00-18:00.