Zmniejszanie piersi – na czym polega?

25 września 2019, 15:20

Zabieg zmniejszania piersi nie jest tak popularny jak zabieg powiększania piersi, ale mammoplastykę piersi z reguły wykonuje się z przyczyn zdrowotnych. Zazwyczaj u kobiet przy obfitym biuście występują dolegliwości bólowe kręgosłupa oraz problem z doborem właściwej bielizny, co jest przesłanką do przeprowadzenia tego rodzaju zabiegu. Polega on na redukcji tkanki tłuszczowej, fragmentu gruczołu piersiowego. Następstwem jest usunięcie nadmiaru skóry oraz tkanki podskórnej. Powodem, dla którego konieczna jest interwencja chirurgiczna są dwie dolegliwości: gigantomastia i makromastia. Jakie są wskazania do przeprowadzenia operacji? Na czym ona polega oraz jakie są powikłania? O tym wszystkim dowiesz się poniżej.

Jakie są przesłanki do wykonania zabiegu?

Pierwszą i najważniejszą przyczyną jest zdrowie kobiety. W przypadku niestandardowego biustu mamy do czynienia z nadmiernym przerostem gruczołu piersiowego oraz nadmiarem tłuszczu w tych okolicach. Za normę przyjmuje się, iż prawidłowo rozwinięta pierś powinna ważyć ok. pół kilograma, natomiast brodawka sutkowa ma swoje miejsce 20 cm poniżej mostka. Kiedy masz do czynienia z ginekomastią, te proporcje zostają zaburzone – waga jednej piersi dochodzi nawet do 2,5-3 kg. Wtedy kobieta ma poważny problem, gdyż skóra oraz mięśnie klatki piersiowej nie są w stanie utrzymać nadprogramowych kilogramów. Zadanie to przejmuje więc kręgosłup, który z czasem z powodu ciężaru ulega zwyrodnieniom.

Co przed zabiegiem?

Mammoplastykę należy traktować bardzo poważnie, dlatego najpierw udaj się na konsultacje z lekarzem oraz zrób wszystkie potrzebne badania internistyczne i mammografię. Gdy przyjmujesz hormony, zaleca się badania ginekologiczne. Specjalista chirurg-plastyk przez planowanym zabiegiem musi dokonać oględzin piersi, czyli ocenić wagę, wzrost, kształt oraz umiejscowienie. Dopiero potem myśli, jak uzyskać najlepszy dla pacjentki efekt.

Data operacji ustalona, więc pierwsze, co powinnaś zrobić, to odstawić na dwa tygodnie przed zabiegiem wybrane zioła oraz leki, suplementy diety i koniecznie ogranicz palenie papierosów. Na ok. 1 do 3 miesięcy przed zabiegiem musisz też zatrzymać terapię hormonalną. Musisz także odstawić leki antykoagulacyjne zawierające kwas acetylosalicylowy, ponieważ zwiększają one krwawienie podczas operacji. Oczywisty jest też zakaz spożywania napojów i jedzenia 6 godzin przez zabiegiem.

Jak wygląda zabieg?

Zazwyczaj powinno się mammoplastykę wykonywać tydzień po miesiączce ze względu na mniejsze ukrwienie piersi w tym okresie i masz obniżony poziom hormonów. Do zabiegu dostajesz znieczulenie ogólne, więc nie odczujesz żadnego bólu. Zabieg trwa ok. 3 godziny.

Cięcie wykonywane jest wokół sutka oraz pionowo w dół piersi oraz poziomo pod piersią. Usuniętą zawartość lekarz zważy, aby z drugiej piersi usunąć tyle samo. Należy dążyć do jak największe symetrii obu. Kolejny etap to umiejscowienie sutka wraz ze wszystkimi połączeniami nerwowymi oraz przewodem mlekowym. Ostatecznie nadmiar skóry zostaje wycięty, a pierś wymodelowana.

Zaleca się pobyt w szpitalu w wymiarze 1-2 dni oraz zażywanie leków przeciwbólowych. W domu przez ok. 2 tygodnie pacjentka musi nosić stanik chirurgiczny. Powrót do pracy (nie fizycznej) może nastąpić po ok. tygodniu. Po 15-20 dniach szwy można już usunąć. Efekty zabiegu ocenia się dopiero po przebiegu całej rekonwalescencji, czyli po upływie roku. Nie zaleca się również podnoszenia ciężarów oraz wykonywania pracy fizycznej. Absolutny zakaz dotyczy również promieni UV na ok. pół roku po zabiegu.

Co z powikłaniami?

Oczywiście, występują, jak przy każdym zabiegu. Zawsze jest więc ryzyko krwotoku, zapaleń czy zakrzepu. Może też nastąpić obumarcie brodawki i otoczki oraz zmiana barwy. Asymetria piersi również może się zdarzyć, a operowane miejsca czasem tracą czucie. Jest możliwość uszkodzenia przewodów mlekowych podczas zabiegu, co uniemożliwi przyszłej matce karmienie.

Ważna informacja dla pacjentek: zabieg jest refundowany przez NFZ pod warunkiem, że zostanie usunięte ok. 500 gram tkanki.

Kategoria: