17 września 2023

Operacja plastyczna uszu – na czym polega?

Otoplastyka, czyli chirurgiczna operacja uszu jest robiona często z powodów czysto psychologicznych, ponieważ to, co dla jednych jest cechą charakterystyczną i znakiem rozpoznawczym, innym przysparza olbrzymich kompleksów. Nie jest to przypadłość, która dotyka jedynie dzieci. Wielki problem z nieproporcjonalnym czy wręcz zbyt dużymi uszami mają również dorośli. Dlatego interwencja chirurgiczna to wybawienie dla wielu cierpiących chcących się pozbyć tego szpecącego mankamentu urody. Od nas dowiesz się, na czym dokładnie polega operacja, kto powinien ją wykonać oraz kto może poddać się zabiegowi. Na końcu, oczywiście, poznasz cenę.

 

Dolegliwości dotyczących nieprawidłowego rozwoju małżowiny usznej jest kilka: częściowy lub całkowity jej niedorozwój, zwinięcie małżowiny oraz wadami płatka. Czasem więc wystarczy zwykła operacja, ale często potrzebna jest poważniejsza interwencja chirurgiczna – wieloetapowa rekonstrukcja.

Powodująca liczne kompleksy oraz będąca powodem do kpin nie tylko wśród dzieci dolegliwość to najczęściej operowana wada w gabinetach medycyny estetycznej. Mimo że można ją łatwo ukryć pod włosami, to jednak każdy chce być idealny i decyduje się na ten zabieg. Dlaczego?

 

Uszy, obok oczu i ust stanowią o atrakcyjności danej osoby. Właściciele idealnie przylegających oraz symetrycznych uszu są więc piękniejsi – tak mówią badania.

 

Małżowina uszna, podobnie jak linia papilarna, jest niepowtarzalna i charakterystyczna dla danej osoby. Rozwijają się jednak według pewnych wzorców i jeśli jakieś ucho od nich odbiega swoim kształtem, należy starać się przywrócić prawidłowy układ. Wszystko po to, aby były jak najbardziej naturalne.

 

Najczęściej wykonuje się zabieg korekcyjny na odstających uszach, ale są również inne defekty, gdzie konieczna jest interwencja chirurga plastycznego. Korekcie kształtu, położenia oraz wielkości podlega również małżowina. Nadaje się jej więc proporcjonalny kształt poprzez modelowanie. Dość rzadkim zabiegiem jest rekonstrukcja małżowiny poprzez wstawianie chrząstki. Operuje się również zwiniętą małżowinę albo płatki uszu.

 

Zabiegom podlegają wady nabyte podczas urazów lub podczas innych operacji, ale też gdy zwyczajnie ucha brak.

 

Odstające uszy – zabieg polegający na nacięciu skóry za uchem przy jednoczesnym odsłonięciu chrząstki. Kolejny etap to wyrzeźbienie za pomocą pilniczka nowej grobelki, czyli miejsca prawidłowego zagięcia małżowiny. Potem trzeba stworzyć nowe załamanie chrząstki przy jednoczesny odgięciu jej do tyłu. Założone na nią szwy spowodują trwały efekt i pozostaną pod skórą na zawsze. Czasem muszlę ucha trzeba przymocować tymi szwami do czaszki. Gdy zachodzi konieczność, z muszli wycina się wypukłą część chrząstki. Gdy zabieg zostaje zakończony, chirurg zaszywa ucho szwami, które po kilku dniach będą zdjęte. Niewielka blizna po operacji schowana będzie między uchem a czaszką. Zabieg trwa zazwyczaj ok. godziny i jest wykonywany przy znieczuleniu miejscowym w gabinetach medycyny estetycznej (pacjenta wypuszcza się po kilku godzinach do domu) lub w szpitalach z oddziałem chirurgii plastycznej (hospitalizacja trwa do kilku dni).

 

Po zabiegu zakłada się opatrunek z antybiotykiem lub opaskę uciskową. Pacjent w razie bólu dostaje środki przeciwbólowe przepisane przez lekarza. Powinno się również leżeć po takim zabiegu. Ewentualne obrzęki ustępują po ok. dwóch tygodniach. Przez jakiś czas należy nosić opaskę, a w nocy najlepiej spać na plecach na poduszce. Gdy lekarz zdecydował się na założenie zwykłych szwów, zostaną one zdjęte po ok. dwóch tygodniach.

 

Dzieci powinny chodzi do szkoły w opasce, ale nie mogą uczęszczać na lekcje wychowania fizycznego. Przez około tydzień nie można też myć głowy, farbować włosów czy wykonywać trwałej ondulacji. Chemia może zaszkodzić ranie i wtedy wda się infekcja.

 

Od kiedy można wykonywać zabieg?

 

Zabieg otoplastyki można wykonać już u dziecka, które ukończyło 5 lat, ponieważ w tym wieku małżowiny mają już prawie ostateczny kształt. Lekarze więc zalecają wykonanie zabiegu, aby mały pacjent unikną drwin. W tym wieku zabieg jest też mniej bolesny, ponieważ dziecko nie ma jeszcze dobrze rozwiniętych nerwów w tej okolicy. Nie wszyscy jednak są za operowaniem tak małych pacjentów, ponieważ trzeba ich wprowadzić w stan narkozy, co niesie za sobą dość spore ryzyko.

 

Podczas wizyty przedoperacyjnej pacjent musi opowiedzieć o swoich obawach oraz oczekiwaniach co do zabiegu, a lekarz ocenia stan wady i dobiera metodę operacyjną. Musi również wyjaśnić przebieg operacji oraz dobrać odpowiednie znieczulenie. Powinien również porozmawiać o ewentualnych skutkach ubocznych oraz podać koszt korekty.

 

Przed zabiegiem…

 

Konieczne badania: morfologia, OB., INR, APTT, wskaźnik PT, a także oznaczenie antygenu HBs lub oznaczenie poziomu przeciwciał przeciw WZW B w przypadku szczepienia w przeszłości (jeśli od podania szczepionki minęło więcej, niż 5 lat), i oznaczenie poziomu przeciwciał anty-HCV.

 

Konieczne będzie również wykonanie zdjęć głowy: z przodu, z tyłu i z profilu. Lekarz mierzy również kąt między ciemieniem głowy a tylną częścią małżowiny.

 

Zalecenia przed zabiegiem:

 

Operuje się kobiety nie będące w okresie okołomiesiączkowym. Pacjentki nie mogą też mieć makijażu podczas operacji.

 

Dwa tygodnie przed zabiegiem nie wolno przyjmować leków na krzepnięcie krwi, np. alicylanów (aspiryna), witaminy E, Acard. Nie należy też spożywać czosnku i imbiru oraz zaprzestać palenia papierosów. Natomiast trzy dni przed zabiegiem jest absolutny zakaz picia alkoholu. Koniecznie należy zażywać, np. rutinoscorbin – lek wzmacniający naczynka krwionośne.

 

Jak przy każdej interwencji chirurgicznej, także tutaj mogą zdarzyć się powikłania w postaci infekcji lokalnych (w okolicach szwu), gdy jednak dopadnie Cię infekcja chrzęstna, musisz zażywać antybiotyk. Jednak nie jest to zbyt częsty przypadek.

 

U palaczy istnieje ryzyko obumierania skóry nad chrząstką. Jeśli zaś pojawi się bliznowiec czy przerośnie blizna, wtedy podaje się kortykosteroidy.

 

Cena zabiegu:

  • korekta odstających małżowin usznych: cena 4200 PLN
  • operacja odstającej 1 małżowiny usznej: cena 2500 PLN

 

To już wszystkie najważniejsze informacje, które powinnaś mieć przed podjęciem decyzji o zabiegu.

 

Opieka nad stroną: Proper Media

ul. Powstańców 34

40-954 Katowice 

tel: 32 256 36 33

tel: 602 33 50 60

Rejestracja wizyt możliwa jest od poniedziałku do piątku, w godz. 13:00-18:00.