Korekta nosa – na czym polega?

17 lipca 2019, 14:26

Nos to element ludzkiej twarzy najbardziej rzucający się w oczy i najbardziej wysunięty. Idealnie jest, jeśli ten fragment jest malutki, zgrabniutki czy nawet lekko zadarty, ale no cóż… nie zawsze tak jest. Często właściciele nosa mają problem, ponieważ jest za gruby, zbyt długi, za duży czy zniekształcony po przebytych złamaniach na przykład na skutek wypadku lub pobicia. Taki stan znacznie obniża twoją samoocenę i negatywnie wpływa na cały wygląd twarzy. Wtedy zaczynają się frustracje i pomysły, że czas poddać się interwencji chirurga plastyka, aby naprawić ten szpecący Cię defekt, co znacząco wpłynie na innych oraz twoje postrzeganie siebie.

Rhinoplastyka, zwana inaczej korektą nosa to najbardziej popularny zabieg na świecie. Doświadczony chirurg potrafi tak wykonać leczenie, że może praktycznie całkowicie zmienić wygląd Twojej twarzy, gdyż dopasowuje nos do całości, aby wyglądał na subtelniejszy i dodał Ci uroku.

Jeśli masz duży, haczykowaty nos z garbkiem, to Twoja twarz ma ostre i mocne rysy. Wyglądasz wtedy na bardzo niemiłą i surową osobę, a tego chyba nie chcesz, prawda? Przecież wcale taka nie jesteś, więc Twoje postrzeganie przez społeczeństwo jest niezgodne ze stanem faktycznym. Musisz mieć też świadomość, że wizerunek to niejako Twoja jedyna wizytówka i to on daje możliwość klasyfikowania oraz oceny danej osoby.

Nie panikuj jednak, ponieważ to, co Ty postrzegasz jako wadę w wyglądzie wcale nie musi nią być. Nie każdy nos też musi lub powinien być operowany. Niektórym wręcz „do twarzy” jest z takim drobnym defektem, który paradoksalnie dodaj uroku. Podejmij więc decyzję o korekcie nosa w pełni świadomie i po uprzedniej konsultacji z chirurgiem plastykiem, który z pewnością doradzi i obierze kierunek oraz zakres operacji. Koniecznie musisz więc poznać szczegóły zabiegu, ewentualne ryzyko (ono zawsze istnieje) oraz poproś o wizualizację efektów końcowych. Wszystko po to, aby Twoja twarz wyglądała na subtelniejszą, delikatniejszą oraz mniej srogą. Rhinoplastyka pozytywnie wpłynie na wygląd, ale uwaga! Nie musisz tego robić za wszelką cenę. Pamiętaj, abyś to Ty chciała tego zabiegu, a nie był on jedynie efektem nacisku ze strony otoczenia, które za wszelką cenę i w rzekomej dobrej wierze wytknie Ci wszystkie wady. Najpierw pomyśl, potem działaj, ale nie bez potrzeby. W przeciwnym wypadku możesz zrobić sobie krzywdę na całe lata.

Korekta nosa winna też być podyktowana okolicznościami zdrowotnymi, czyli ze wskazań medycznych czy zagrażających życiu. Bardzo łatwo to zrozumieć, gdyż nos to początek układu oddechowego, więc musi być drożny. Jeśli chcesz naprawić defekt, czyli niedrożność, operacja jest niestety niezbędna. Doświadczony chirurg wie również, że nie wolno zwężać zastawek nosa, aby nie zmniejszać przepływu powietrza. Czasem wręcz trzeba je poszerzyć, aby poprawić jakość oddychania.

Często zabieg jest przeprowadzony z inicjatywy laryngologa i to on zleca jego wykonanie chirurgowi plastycznemu. Jednak jest to ostateczny etap leczenia, gdy nie pomagają inne metody leczenia. Jeśli natomiast w wyniku wypadku nastąpił uraz, wtedy z pewnością musisz udać się do chirurga plastycznego i poprosić o korektę. Podczas takiej operacji specjalista prostuje przegrodę nosową, rekonstruuje zastawki. Niezbędne jest w tym przypadku jego ponowne złamanie, aby na nowo je poskładać. Brzmi drastycznie, ale to konieczne dla prawidłowego przebiegu procesu leczenia.

Pamiętaj więc, że konieczność przeprowadzenia korekty nosa powinna być podyktowana nie tylko chęcią uzyskania idealnego wyglądu – chociaż ten jest bardzo ważny w procesie oceny ciebie samego oraz przez otoczenie. Brak defektów wpływa na pozytywną ocenę, o czym już zapewne wiesz. Stajemy się kimś, kim chcieliśmy zawsze być. Jednak najważniejsze w tym wszystkim jest zdrowie i to ono powinno skłonić Cię do podjęcia decyzji o operacji.

Kategoria: