Rozszczep wargi i podniebienia, operacja zniekształceń

Rozszczep wargi i podniebienia to wady wrodzone, które rozwijają się w okresie płodowym. Są one wynikiem nieprawidłowości w obrębie twarzoczaszki. Szczelina nazywana zajęczą wargą lub wilczą paszczą powstaje, gdy struktury tworzące podniebienie i wargę nie połączą się. Rozszczep podniebienia i rozszczep wargi mogą występować niezależnie lub wspólnie.

Wady mogą zostać zdiagnozowane przez ginekologa już w 20 tygodniu ciąży w czasie badania USG. Dzięki wczesnemu rozpoznaniu matka ma szansę przygotować się na ewentualne problemy z karmieniem, które w przypadku deformacji warg oraz podniebienia jest utrudnione. Noworodki urodzone z rozszczepem podniebienia muszą być karmione przy pomocy sondy, następnie mlekiem matki z wykorzystaniem butelki wyposażonej w specjalny smoczek. W przypadku rozszczepu wargi karmienie jest znacznie łatwiejsze i zazwyczaj wystarczy zastosowanie odpowiedniej pozycji. Przyczyny występowania tego typu wad nie są do końca znane. Mogą być związane z niedożywieniem, niedoborem kwasu foliowego, niedotlenienie w czasie ciąży, spożywaniem alkoholu lub zakażeniami bakteryjnymi i wirusowymi. Rozszczepy pojawiają się z częstotliwością raz na 500 urodzonych dzieci i występują częściej u dziewczynek niż chłopców.

Każdy przypadek takiej wady wymaga konsultacji ze specjalistą, który pomoże w wybraniu odpowiedniego planu leczenia. Rozszczepy wargi oraz podniebienia są leczone operacyjnie z bardzo dużym powodzeniem. Jeśli leczenie zostanie przeprowadzone we wczesnym dzieciństwie, nie pozostawia praktycznie żadnych śladów w dorosłym życiu. Rozszczep wargi może zostać poddany operacji już w 3 miesiącu życia, a rozszczep podniebienia od 9 miesiąca. Zniekształcenia porozszczepowe mogą zostać skorygowane w zakresie blizny wargi górnej, czerwieni oraz śluzówki wargowej, a także częściej kostnej i chrzęstnej nosa. Decyzja o dokładnym terminie zabiegu jest zawsze podejmowana po konsultacji z lekarzem specjalistą, który ustala indywidualny plan leczenia każdego pacjenta.

Rozszczep wargi o podniebienia

Operacja rozszczepu wargi od 3 mies. życia.

Operacja rozszczepu podniebienia od 9 mies. życia.

Korekcje porozszczepowe wykonywane są w zakresie blizn wargi górnej, czerwieni i śluzówki wargowej, a także w części chrzęstnej jak i kostnej nosa.